Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer?

Kaburga ağrısı nasıl geçer, vücudumuzun üst bölümünde yer alan, göğüs kafesinin yapısını oluşturan, toplamda 24 adet olan yassı kemiklerin her birine verilen ada kaburga kemiği denilmektedir. Bu kemiklerin tamamının oluşturduğu bütüne ise kaburga adı verilmektedir. Asıl görevi soluk alıp vermede akciğerlere yardımcı olmak olan kaburga aynı zamanda iç organlarımızı (Kalp, akciğer, karaciğer) korumakla ve destek sağlamakla da görevlidir. Kaburga az önce de bahsettiğimiz gibi birden fazla yassı kemiğin bir araya gelerek oluşturduğu kemikler sistemidir. Bu kemikler vücudumuzun ön kısmında göğüs kemiğine, arka kısmında ise sırt omurlarına bağlantı yapmaktadırlar. Kaburga çeşitli sebeplerden dolayı bazen ağrı, bazen göğüste sıkışma, bazen gerilme ve bazen de göğüs kafesinin şişmesi şeklinde rahatsızlıklarla kendini gösterebilmektedir. Bazı durumlarda kaburga ağrısına ani yapılan hareketler, birden eğilip kalmak, sağa sola esnemek, yukarı doğru uzanmak gibi basit fakat sorun yaratacak hareketler sebep olduğu gibi bazen de organlarımızın sebep olduğu ciddiye alınması gereken rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilmektedir. Bu makalemizde kaburga ağrısına nelerin neden olduğunu ve bu ağrıların nasıl giderilebileceğini anlatacağız.

Kaburga ağrıları neden olur?

Kaburga ağrılarını iki şekilde ele alabiliriz. İlki kaburga ağrısına doğrudan neden olan etmenler, diğeri ise kaburga ağrısına dolaylı yoldan neden olan etmenler. Doğrudan neden olan etmenler; Kaburga kemiği iltihabı, kaburga kırıkları, kaburga kıkırdağında meydana gelmiş hasar, romatoid artrit, osteoporoz, kaburga kaslarında multibl myelom, ısınmadan yapılan ağır spor hareketleri, ani yapılan hareketler şeklinde sıralayabiliriz.

Kaburga ağrısına dolaylı yoldan neden olan etmenleri ise; Gerilim ve ölüm korkusu (Anksiyete), asbest maruziyeti, tüberküloz, sırt omurlarında meydana gelen rahatsızlıklar, kadınlarda artık sık rastlanmakta olan göğüs kanseri, zatürre, akciğer kanseri, soğuk algınlığı, kaburga altındaki organlarda meydana gelen bazı rahatsızlıklar (Kalp rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları, böbrek üstü bezlerinden dolayı oluşan rahatsızlıklar, pankreas kanseri ya da rahatsızlıkları) şeklinde sıralamak mümkün. İster dolaylı, isterse de doğrudan olsun kaburga ağrıları ciddiye alınması gereken ağrılardır. Özellikle ağrılar uzun süreli ve gün geçtikçe artan ağrılar şeklinde ise fazla zaman kaybetmeden ve nasıl olsa geçer deyip ihmal etmeden bir iç hastalıkları (Dahiliye) uzmanına mutlaka gidilmelidir.

Kaburga ağrısı nasıl tedavi edilir?

Kaburga ağrınız uzun zamandır varsa ve ağrı gittikçe artmış ise öncelikle yapılacak ilk şey zaman kaybetmeden bir dahiliye uzmanına görünmektir. Uzman doktor ilk olarak ağrının nedenini araştırarak gerekli tetkikleri yapacak ve nedene bağlı bir tedavi yolu izleyecektir. Kaburganın ağrımasına neden olan birçok hastalık çeşitli şekillerde tedavi edilmektedir. Nedenine bağlı olarak bazen, ağrılı bölgeye lokal anestezi uygulanarak interkostal sinir bloke edilebilir, bazen fizik tedavi uygulanabilir, bazı durumlarda ısıtma ve ışık tedavisi uygulanabilir iken bazı durumlarda ise cerrahi müdahaleye gerek duyula bilinmektedir. Bazı hastalarda (Anksiyete) ise tedaviye ek olarak psikolojik destek alınabilmektedir. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın hasta yakınları ve etrafındakiler hastanın tedavisinde hastaya moral vermeli iyileşme sürecini olumlu etkilemelidirler.

Kaburga Ağrısı Nasıl Geçer Yorumları

soru

Fatoş

09 Nisan 2024 Salı

Kaburgalarımda 4 5 aydır geçmeyen agrı var...bazen agrı şeklinde bazen de yara gibi sızlıyor birçok doktora gittim nedeni bulunamadı..nedeni nedir

Cevap yaz
cevap

Müjgân

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba fatoş hanım, farkında olmadaanaldığınız bir darbe sonrasında kaburganızda çatlak meydana gelmiş olabilir. Bunun için bir göğüs filmi çektirerek doktorunuza göstererek ağrılarınızın sebebi ile bilgi sahibi olabilirsiniz. Geçmiş olsun.

cevap

Açıl

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Kaburgalarınıza ağır bir darbe aldıysanız kırıklar olabilir. Kaburga kırıkları pek belli olmayabilir dikkat edin. Kardiyak sorunlarının belirtisi de olabilir. Kaburganız iltihap tutmuş olabilir ve buna bağlı olarak ağrılara sebep olur geçmiş olsun

soru

Ayla

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Benim hocam ani hareketle sol tarafımda Ağrı başladı çok şiddetli geçmeyi bilmiyo

Cevap yaz
cevap

Bedihi

19 Eylül 2018 Çarşamba

İyi günler Ayla Hanım. Kaburga ağrınız uzun süredir geçmemişse ve ağrı zamanla artmışsa öncelikle yapılacak ilk iş hiç zaman kaybetmeden bir dahiliye uzmanına görünmektir. Doktorunuz ilk olarak ağrının sebebini araştırarak gerekli teşhisleri yapacak ve nedene bağlı bir tedavi yolu izleyecektir. Kaburganın ağrımasına sebep olan birçok hastalık çeşitli yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

cevap

Akyiğit

01 Eylül 2018 Cumartesi

Kalpte bir sorun olabilir bunun için uzman bir doktora görünmeniz iyi olacaktır ihmale gelmez geçmiş olsun.

soru

İsmail dasdelen

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Çok arıyo acaba ne yapmalıyım 2dk`ua gececek ilac vb yokmu

Cevap yaz
cevap

Cüneyt Özmen

03 Eylül 2018 Pazartesi

İsmail bey dış etkilerden kaynaklı veya alınan bir darbe sonrası kaburga ağrısı oluşabilir. Bunun yanı sıra iç organ rahatsızlıkları da kaburgada ağrı oluşturmaktadır. İlaç tedavisi ve masaj yöntemi ile bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Uzman doktora başvuruda bulunmanız sonrasında alınacak kremler sayesinde kısa süre içinde sağlığınıza kavuşacağınızı düşünüyorum.

soru

SNG

23 Mayıs 2024 Perşembe

Bende 5 senedir devam etmekte hangi doktora gittiysem boş..ve bi başladı mı ağrıdan duramıyorum

Cevap yaz
cevap

Şafak

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba, meydana gelen bu ağrılar direk ciğerlerinizden kaynaklı olabilir. Çünkü ciğer ağrıları kaburga ve sırt ağrısı olarak ortaya çıkmaktadır. 5 yıldır böyle bir rahatsızlığın olması kesinlikle doktora gitmeniz gerektiğini göstermektedir.

soru

adsiz

01 Mayıs 2024 Çarşamba

bnmde bu sabah başladı çok agryo ne olabilir korkyorum

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba adsiz,

Geçmiş olsun, yaşadığınız ağrı ciddi bir durum olabilir. Bu tür ağrılar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir, bu yüzden en kısa sürede bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir. Sağlığınızı ihmal etmeyin ve bir doktordan randevu alın. Umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

soru

Gülcan

02 Mayıs 2024 Perşembe

Senelerden beri sol tarafımda eğe batması var ve çok ağrı yapıyor migdeme ve belime vuruyor ağrısı neyapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Enginsu

19 Eylül 2018 Çarşamba

Yapmanız gereken en yakin zamanda bir ortopedi doktoruna görünerek sebebinin ne olduğunu bir an önce anlamaniz. Basit bir şeyden de olabilir ciddi bir durum da olabilirSebebi ne olursa olsun uzun süredir bir agriniz varsa derhal doktora görününuz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Arka Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Arka Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Eğriliği Tanı ve Tedavi

Kaburga Eğriliği Tanı ve Tedavi

Hamilelikte Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kaburga Batması Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Bel ve Kaburga Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Kaburga Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kaburga Kırığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6